Včerejším dnem se na internetu rozpoutala obří diskuze, kterou vyvolal Alex Hutchinson. Jde o kreativního ředitele Google Stadia, platformy na streamování her. Alex navázal na nedávné tažení hudebních společností na Twitch. Šlo o dodržování DMCA práv.

Twitch kvůli požadavkům od hudebních společností musí mazat záznamy i klipy z vysílání. Alexův kontroverzní názor porovnává tento fakt s hrami. Podle něho by si streameři měli dávat spíše pozor na to, že vysílají hru, za kterou rovněž nezaplatili.

Alex dále dodává: "Pravdou je, že by streameři měli vývojářům a vydavatelům platit za hru, kterou streamují. Měli by zaplatit za business licenci a za obsah, který využívají".

Pod příspěvkem se strhla obrovská diskuze. Nechybí jména z prakticky žádného herního odvětví. Svůj nesouhlas vyjádřil youtuber MrBeast, streamerka Pokimane i vlastník esportové organizace G2 Carlos "Ocelote" Rodriguez.

Celé téma se dá pojmout z mnoha úhlů a do úvahy přichází i fakta. Některé společnosti a vývojáři přímo vybízejí ke streamování her. Influenceři a známé osobnosti za získávají sběratelské edice zdarma, čímž se hra dostane k dalším komunitám.

Na druhou stranu je obecně známo, že zakoupený obsah na internetu není určen pro sdílení. Například film na Netflixu nemůžete promítat ostatní a ještě k tomu vybírat vstupné.

Herním vývojářům ovšem ani monetizace kolikrát nevadí. Například Ubisoft se k dané otázce staví takto.

V herním odvětví tudíž streamování her po zakoupení licence pro jednotlivce problémem není. Jinak by samotný vývojáři a vydavatelé tento postup sami nepodporovali. Je ovšem Alexův názor vyloženě mimo?