Steam

Valve přichází s prohloubením změn v systému hodnocení her na základě uživatelských recenzí. Aby svým uživatelům Steam nabídl co nejrelevantnější a nejpřesnější ohodnocení každého z nabízených titulů, mění metodiku stanovení číselného skóre hodnocení podle uživatelských recenzí.

Důvod

Tento krok se společnost Valve rozhodla učinit v návaznosti na opatření z minulého roku. Už tehdy se začala zabývat problematikou zneužívání uživatelských recenzí. Zavedení procentuálního ohodnocení her totiž přineslo na jedné straně výborné vodítko pro uživatele, na straně druhé ale i škvíru pro podvodné praktiky vývojářů.

Jednou z těch nejběžnějších bylo rozdávání steam-klíčů mezi vlastní síť účtů, ze kterých byly později hromadně generovány pozitivní recenze pro umělé zvýšení prestiže v očích potenciálních zákazníků. V září přišla první změna, která z výpočtu celkového skóre vyloučila recenze uživatelů, kteří hru aktivovali pomocí steam-klíče (právě kvůli výše uvedeným důvodům).

Recenze na Steamu

Ořezávání pokračuje

Včerejším dnem Valve oznámilo další rozšíření této politiky. Do skóre se nyní kromě recenzí her získaných aktivací steam-klíče nebudou započítávat ani recenze produktů obdržených zdarma jakýmkoliv jiným způsobem. Typicky se jedná např. o dárky od přátel nebo hry hrané v průběhu tzv. free-víkendů.

Uživatel, který titul takovým způsobem obdrží, recenze stále psát může. Jejich charakter ale nebude mít žádný vliv na skóre uživatelské spokojenosti zobrazované v obchodě a výsledcích vyhledávání. Výjimkou jsou hry, které můžete na steamu získat zdarma (tzv. Free-to-play) - u nich samozřejmě jiná možnost opatření neexistuje a recenze tedy budou zohledňovat všechna hodnocení.