Místa pro tvoje oblíbené filmy, záznamy her či celé archivované streamy není nikdy dost, a to jsme se ještě ani nezačali bavit o počítačových hrách, jejichž objem datových souborů roste zběsilým tempem. Vyšší rozlišení a grafické detaily si zkrátka vybírají svou daň. Pokud máš stolní počítač, koupě nového disku je snadným řešením, nicméně třeba v případě notebooků to nemusí být vždy tak snadné s ohledem na menší počet M.2 slotů nebo přihrádek na 2,5“ jednotky.

Právě pro hráče vyžadující mobilitu a zároveň obří spolehlivé úložiště drahocenných dat je určeno zařízení NAS od tchajwanského výrobce Synology. NAS je zkratkou spojení Network Attached Storage. Jde tedy o úložiště, které je dostupné ve tvé síti a můžeš k němu snadno přistupovat, takže máš všechny své důležité soubory na jednom spolehlivém a bezpečném místě.

Sbírka her rovnou v síti? Jde to!

Jak tedy může Synology NAS, např. jejich nadupaný model DS220+, posloužit hráčům? Velmi jednoduše. Využiješ-li naplno potenciálu své domácí sítě a budeš mít k dispozici hardware umožňující přenosové rychlosti alespoň 1 Gbps, síť se může stát tvojí dostatečně rychlou spojkou mezi bohatým úložištěm plným předinstalovaných her a tvým počítačem.

Jistě, tohle řešení je určitým kompromisem, který v některých případech nemusí fungovat dokonale a oproti rychlým SSD diskům je potřeba počítat s nižší rychlostí načítání herního prostředí, ale na vlastní kůži jsme si potvrdili, že třeba oblíbená adventura Hellblade: Senua’s sacrifice funguje v tomto ohledu skvěle. Doba načítání se protáhla asi o dvacet vteřin, ale herní zážitek byl jinak naprosto totožný. Stejně tak jsme si zajezdili bez problémů v Rocket League nebo zkusili rozehrát poslední epizodu Life Is Strange 2.

Pokud by sis chtěl vytvořit vlastní domácí knihovnu plnou spousty předinstalovaných her, které nehraješ příliš často, ale rád bys jim občas dal šanci, „NASka“ od Synology vám poslouží skvěle. Stačí se připojit k routeru a hurá do virtuálního světa!

Výkonné úložiště se zaměřením na bezpečí, ale i zábavu

NASka je kompaktním, a hlavně všestranným úložištěm. Samozřejmostí je variabilita zapojení disků v poli RAID dle libosti pro požadovaný balanc mezi rychlostí a bezpečností dat.

Stanice bez problémů zvládá překódování videa ve vysokém rozlišení a z NASu si tak klidně můžeš vytvořit i chytré multimediální centrum dostupné v celé domácnosti, které samo dokáže překódovat 4K H.254/H.265 video a přehraje ho i na počítačích, chytrých telefonech nebo přehrávačích, které by tento formát nepodporovaly. Obsah můžeš rovnou streamovat i prostřednictvím technologie přenosu obrazu DLNA do chytrých televizí, které tuto funkcí podporují – a těch je dnes už většina. Tvoje soukromá sbírka videí je tak vždy na dosah ruky.

Bezpečnost v první řadě

Hlavně ale nabízí sofistikovanou ochranu dat díky hardwarovému šifrování AES-NI, dvoustupňové ověřování přístupu, blokování přístupu škodlivých programů k systémovým souborům a další. Každému uživateli můžeš nastavit jeho vlastní kvótu na disku, jednoduše můžeš spravovat i sdílení složek a celkově nastavovat přístupy k různým částem úložiště dle libosti. Pokročilý souborový systém Btrfs slibuje maximální integritu dat a flexibilní nástroje pro obnovení souborů či jejich samočinných oprav.

K NASu se můžeš snadno připojit odkudkoliv i mimo tvoji domácí síť. S funkcí QuickConnect nebudeš muset řešit složité nastavování portů či jiné komplikace. Vytvoříš si dostupný vlastní cloud s možností sdílené synchronizace na všech tvých zařízeních, a to v reálném čase. Během okamžiku máš k dispozici všechny své fotky, hudbu či oblíbená videa – jednoduše a bezpečně, i když zrovna nejsi u sebe doma.

Shrnutí

Síťová úložiště Synology NAS jsou v první řadě skvělým nástrojem pro uchování, synchronizování a zpřístupnění dat nejen v rámci tvé domácnosti. Spolehlivě synchronizuje data a vytváří tvůj vlastní cloud přístupný snadno odkudkoliv. Pro hráče může ale jeho hodnota sahat i za hranice ukládání herních záznamů, videí či oblíbených streamů. Možná je tohle využití přesně to, co pro svou herní knihovnu hledáš.

Co všechno s NAS získáváš?

 1. Síťové úložiště pro vaši herní knihovnu
  Ať už bude sloužit k přímým instalacím her nebo uchování souborů, oceníte jeho snadnou dostupnost. O to více ušetříš místa na interním úložišti vašich počítačů.

 2. Obří prostor pro veškerý váš obsah
  Skladuj oblíbené fotografie, videa z lan-party nebo třeba celé záznamy her. Kapacity budete mít nadbytek – případně stačí jen přidat další disk.

 3. Jedinečný privátní cloud
  Dostupný odkudkoliv, a přitom fyzicky umístěný u tebe doma. Nemusíš se dál spoléhat na služby třetích stran. Zabezpečení a snadná dostupnost jsou prioritou.

 4. Multimediální centrum
  Hromada zábavy koncentrovaná na jednom místě. Integrované služby Video Station a Audio Station se postarají o správu multimediálního obsahu a ty si tak svůj oblíbený obsah můžeš přehrávat na počítačích, telefonech, multimediálních přehrávačích nebo televizorech.

 5. Mobilní aplikace zdarma
  Synology myslí na mobilní uživatele a pestrou škálu svých aplikací zpřístupňuje uživatelům na chytrých telefonech. Získáš tak snadný přístup ke svému NASu, možnost jednoduché správy fotografií, zvuku, videa a další vychytávky.