Minulý víkend byl pro místní VALORANT scénu velice štědrý. Rovnou tři čeští hráči si z play-off evropských VCL odnesli zlaté medaile, k tomu se přidalo i jedno stříbrné a bronzové umístění. 

Nejpočetnější tuzemská skupinka působila ve východoevropském regionu a už předem se dalo očekávat vysoké umístění jednoho ze zástupců. Favority soutěže byl tým Acend s mladíkem MONSTEERRem, kteří naplnili předpoklady a svá očekávání a jen s jedním zádrhelem se stali mistry. Talentovaný střelec získal i individuální trofej, byl oceněn jako MVP celého splitu s úctyhodným K/D 1,36. Úspěšně své tažení určitě hodnotí i reprezentanti Enterprise, kteří během vyřazovacích bojů nestačili pouze na vítěze a těší se tak ze stříbra. Posledním Čechem ve VCL: Surge byl Hitch, jeho CyberWolves se ale konec sezóny příliš nevydařil a stejně začalo i play-off. CyberWolves nakonec obsadili čtvrté místo po vítězství nad Rapid Ninjas a porážkách s Diamant Esports a Anonymo

Ve stínu našeho regionu se však dařilo i na severu a jihu Evropy. V nabité severoevropské lize bojoval o svůj další triumf zkušený MAGNUM. S Apeks do play-off vstupoval z druhé pozice, své konečné pořadí ale ještě dokázali vylepšit, a i mezi velkou konkurencí si došli k prvenství. Ve finále Apeks porazili FOKUS 3:1. Třetí místo pak obsadil HSDIRR před čtvrtými Les Petit Bouffons.

Početná kolonie hrála v Itálii. Stejně jako ve VCL: Surge měli Češi zastoupení ve třech celcích, Riase v Outplayed, marteena v GMT a soru reprezentujícího QLASH. Mezi nejlepší čtyři se bohužel dokázal kvalifikovat pouze marteen. Sorovi na postup chyběla jedna výhra, Outplayed na konkurenci nestačili a dokázali uhrát body pouze ve dvou ze čtrnácti utkání. Zajímavý formát italské ligy GMT Esports vůbec nenahrával, svou cestu k titulu museli začít rovnou v pavouku poražených a jediná prohra by tak znamenala vyřazení. Avšak marteen a jeho spoluhráči si s Bo5 formátem poradili skvěle. Po vítězství 3:1 s Macko Esports a vydřeném pětihodinovém boji s HMBLE se dostali do Grandfinále. To kuriózně trvalo mnohem kratší dobu, tým českého duelisty přehrál soupeře z DSYRE 3:1 bez větších problémů a mohl slavit zasloužené zlato. 

Poslední české legionáře v Challengers League najdeme ve Francii. Sacake s Jessem tam zkoušeli uspět s organizací Valiant. V základní části se česko-francouzská sestava držela v prostředku tabulky, za konečný výsledek ale určitě smutni být nemusí. Ve čtvrtfinálovém duelu s WYLDE si pohlídali těsný průběh a výsledkem dvakrát 13:11 postoupili do dalšího kola. Zde je čekal ale mnohem silnější soupeř, SBG Esport, kteří před play-off s náskokem hájili první pozici. Tentokrát už reprezentanti byli na protivníky krátcí a pozdějším vítězům prvního splitu podlehli 3:2. Druhým finalistou se stala francouzská pětice Mandatory, třetí místo si s Valiant rozdělil tým Zerance.

Ani horší umístění některého z hráčů nijak mrzet nemusí, své štěstí bude většina z nich zkoušet i v druhých splitech evropských regionálních lig a stále se každý z nich může kvalifikovat to Ascension fáze, kde je možnost postoupit rovnou do nejvyšší soutěže VCT. Obnovení průběhu VCL zatím známo není, očekávat se ale dá do měsíce.