NZXT nedávno uvedlo inovovanou řadu svých vodních chlazení. Rodina ikonických Krakenů se tak rozrůstá o nové přírůstky a my si dnes na paškál vezmeme právě jednoho z těchto greenhornů. Představuje se vám NZXT Kraken X73 RGB – obří all-in-one vodní chlazení tvořené setem CPU bloku kombinovaného s pumpou a radiátorem s předinstalovanými třemi ventilátory. Nově, jak už název napovídá, s RGB podsvícením.

RGB vodní chlazení NZXT Kraken

All-in-one vodní chlazení nejen pro hráče

Sety vodního chlazení Kraken si v sérii X již prošly mírnou renesancí nedávno. V červnu jsme měli možnost otestovat 280mm model X63, který se chlubil oproti svému předchůdci mj. viditelně větší plochou podsvíceného prstence, otočným víkem s logem výrobce nebo konektorem HUE 2 pro ovládání dalších podsvícených prvků.

Série RGB tak samozřejmě přináší upgrade ještě o kousek dál, a to v oblasti estetiky. V balení totiž najdete rovnou kompletní sadu AER RGB 2 ventilátorů vytvořených na míru k radiátoru. NZXT tak chce dle svých slov skutečně vyjít vstříc všem – ať už duhové doplňky milujete, nebo naopak preferujete raději nenápadný a funkční design. Obě varianty zůstávají a vy si tak můžete zvolit přesně to, co vám vyhovuje. Tenhle přístup je podle mě fér a NZXT si zkrátka upevňuje pozici u oblíbeného produktu.

NZXT Kraken X73 RGB recenze

Oblíbený Kraken tentokrát plně s RGB

Krakeny se totiž těší poměrně velké oblibě a přispívají k tomu dobré provozní vlastnosti, ale i zmíněné designové provedení. Koneckonců testoval jsem už několik modelů a v porovnání s konkurencí si povětšinou vedli spíše lépe. A ani X73 RGB z této trajektorie nijak zásadně nevybočuje. Konstrukci tvoří u tohoto modelu samozřejmě především velký hliníkový radiátor se skutečnými rozměry 12,1 x 39,4 x 2,7 cm, ke kterému přimontujete zmiňovanou trojici dvanácticentimetrových Aer RGB 2 ventilátorů.

Ty operují v rozmezí cca 500 – 1.500 otáček za minutu a ochlazují radiátor při průtoku vzduchu v objemu až 73,11 kubických stop za minutu. Pokud znáte 240mm modely, možná vám neuniklo, že je to o něco menší propustnost, nicméně ventilátory jsou přizpůsobeny většímu provedení a maximální otáčky jsou mírně nižší.

NZXT Kraken X73 RGB vodní chlazení výkon

Největší ze sourozenců

Pozor si ale dejte na celkové rozměry. Celková délka radiátoru bezmála 40 cm a k tomu hloubka včetně ventilátoru cca 5,3 cm jsou už poměrně robustní rozměry a musíte si rozvrhnout zejména instalaci do horní části skříně, pokud byste radiátor neplánovali osadit dopředu. Vše si pečlivě přeměřte a zohledněte také například výšku modulů operační paměti.

Hadice a pumpa

Hadice pro vedení kapaliny jsou opět bytelné, vyrobené z gumového materiálu a potažené nylonem. Pumpa jako součást CPU bloku operuje opět při 800 – 2.800 otáčkách za minutu. Je z mé zkušenosti tichá a opět chválím ovládání přes přímé zapojení do USB konektoru základní desky. V balení samozřejmě najdete veškerou potřebnou kabeláž, nyní i s kabely pro propojení ovládání RGB efektů ventilátorů. Zbývá snad jen formálně doplnit, že toto vodní chlazení je univerzálně použitelné s veškerými mainstreamovými sockety – Intel 115X/1366/1200/2011(-3)/2066 i AMD AM4, sTRX4 a TR4 (u posledních dvou není rámeček součástí balení).

All in one vodní chlazení Kraken

Dlouhá záruka

Samotný CPU blok je měděný, což není taktéž žádným překvapením. Míchání kovů (měď s hliníkem) samozřejmě u custom sestav není z principu vhodné, nicméně u AiO řešení se s ním setkáváme v absolutní většině případů a je možné díky uzavřenému okruhu a dostatku aditiv v kapalině. Za spolehlivost potom ručí NZXT šestiletou záruku, což považuji za nadstandard a jde také o velmi silný argument pro doporučení této série jako celku.

Radiátor NZXT kraken recenze

Výsledky měření

Není asi žádným překvapením, že se NZXT Kraken X73 RGB ve větší zátěži mírně oddaluje se svými výsledky od 240mm a 280mm modelů. V zátěži při přetaktování (ale i bez něj) jsem u něj pozoroval rozdíl o cca 2-3 stupně celsia oproti nedávno testovanému modelu X63. Co se týče hlučnosti, ta byla velmi slušná a v podstatě srovnatelná s menšími modely s mírnou odchylkou. Celkové výsledky si můžete projít v tabulkách níže.

Teploty NZXT Kraken X73 RGB

Hlučnost NZXT Kraken X73 RGB vodní chlazení

Stejně jako v minulosti přípomínám, že jsme použili sestavu s procesorem Ryzen 1600X v otevřeném prostředí. Testovali jsme maximální vytížení procesoru při 700-800 otáčkách ventilátorů za minutu po dobu 60 minut kvůli teplotní kapacitě vody. Následně došlo na přetaktování procesoru při stejné zátěži na 4.0 GHz na úrovni všech jader záměrně s vyšším napětím 1,3875 V a běh po 30 minut. Poté provádíme také test maximálního chladícího výkonu - využití maximálních otáček ventilátorů. Monitoring probíhá pomocí aplikace CPUID HWMonitor, stress test procesoru zajišťuje OCCT 4.5.1 a overclocking procesoru AMD Ryzen 1600X byl pro komfortnější přepínání profilů prováděn pomocí Ryzen Master.

NZXT Cam software

Software vodního chlazení nese název NZXT Cam. Je intuitivní, nabízí veškeré základní nastavení, snadno si vyberete z barevných efektů, profilů nastavení rychlosti ventilátorů nebo můžete monitorovat základní stěžejní informace jako takt procesoru a jeho teplotu, teplotu kapaliny, ale i využití paměti Ram nebo GPU.

Shrnutí

Obecně lze konstatovat, že i třívětrákový Kraken má ambice stát se oblíbenou volbou na poli bezúdržbových kompletních setů kapalinového chlazení procesoru. NZXT zkrátka udržuje a opečovává to, co jim dlouhodobě funguje a své portfolio nyní vystavuje na odiv i milovníkům barevných efektů.

NZXT Kraken X73 RGB podsvícené vodní chlazení

Software je intuitivní, v poslední době už v něm nepozoruju občasné bugy, kterými dříve trpěl, a nastavení je velmi rychlé včetně rychlostních profilů ventilátorů nebo pestré škály RGB podsvícení. Cena je samozřejmě opět trochu vyšší. NZXT Kraken X73 RGB má cenovku nastavenou výrobcem na 219,99 USD, což je o necelých 23% víc, než kolik vydáte za verzi bez podsvícení. Tu si dnes v CZC.cz můžete zakoupit za 4.599 Kč. Očekával bych tedy, že RGB varianta přesáhne pětitisícovku.

Recenze vodní chlazení NZXT Kraken X73