Portfolio periferií SteelSeries je kromě klávesnic čerstvě bohatší i o herní myš Rival 3, která by mohla evokovat dojem, že s inovacemi navazuje na předchozí model Rival 310. Ve skutečnosti je ale svým téměř symetrickým provedením mnohem blíže spíše dosavadním modelům Sensei – respektive konkrétně Sensei 310, který mi leží na stole dlouhodobě. A nebo ještě lépe – starému dobrému Rivalu 100. Nejde ale primárně o myš určenou univerzálně i pro leváky. Postranní tlačítka totiž najdete jen na levé straně – tedy pro palec pravé ruky.
Základní herní myš skoro pro každého
Rival 3 má totiž velmi podobný design těla, nicméně všeobecně je díky rozměrům 12 x 6,7 x 3,7 cm menší a vizuálně ho ihned rozpoznáte podle delší podsvícené linie, která lemuje spodní hranu. Podsvicené naopak není kolečko. Tělo je tentokrát zcela plastové, po stranách nenajdete žádné pogumované části a o postranních tlačítkách jen na jedné straně jsme už mluvili. Materiál je ale pevný, části dobře lícují a myš v ruce působí dobrým dojmem. Vzhledem k menším rozměrům se pro palm grip bude hodit spíše do menších rukou, ale jinak je myš hodně univerzální pro různé úchopy.
Myš je také samozřejmě díky svému provedení podstatně lehčí oproti starším modelům Sensei i Rival. Váží 77 gramů. Celkem tedy nabízí 6 programovatelných tlačítek, z nichž jedno je umístěno klasicky za pogumovaným kolečkem a slouží primárně pro přepínání citlivosti. Kabel je pogumovaný, měří 1,8 m a nepřekvapivě je zakončený koncovkou USB.
Senzor a tlačítka
S novou myší přišel do světa SteelSeries i nový senzor TrueMove Core. Respektive pro další novinku – Sensei Ten je tu i TrueMove Pro s lepšími vlastnostmi, nicméně Rival 3 je svým zaměřením budgetová myš, která ale i přesto dostala do vínku slušnou výbavu. TrueMove Core nabídne citlivost až 8.500 CPI při rychlosti snímání 300 palců za vteřinu. Při používání jsem nezaznamenal žádný nežádoucí jitter – především u CPI nastavení pod 3000. Vyšší hodnoty se už obtížně vyhodnocují i na rozlišení 1440p, nicméně obecně u senzorů platí, že redukce jitteru je efektivní hlavně u nižších hodnot CPI, které jsou obvykle zcela dostatečné pro běžné podmínky.
Customizace a software
Už na začátku jsem zmínil, že myš ihned rozpoznáte podle podsvíceného lemu, který je ve skutečnosti rozdělen na tři samostatně nastavitelné RGB zóny. K úpravám nastavení využijete samozřejmě SteelSeries Engine 3, se kterým mám dlouhodobě dobré zkušenosti.
Kromě jednoduchého a intuitivního nastavování maker si můžete používání ozvláštnit i spuštěním appletů, které dokáží podsvícení navázat na hudební ekvalizér nebo herní HUD, nicméně jde spíš o drobnosti, které navíc lépe fungují spíše u klávesnic. Ale synchronizace napříč zařízeními samozřejmě funguje a podsvícené zóny jsou navíc podle mého názoru o něco jasnější oproti předchozím modelům.
Shrnutí
SteelSeries Rival 3 si na první pohled nehraje na žádný high-endový model. Naopak jde o snahu výrobce dostat na trh levnou myš, která ale nabídne dobrou konstrukci, solidní specifikace a také velmi hezký design – samozřejmě s RGB, bez kterého to už dnes evidentně na trhu nefunguje. Z cca týdenního používání soudím, že SteelSeries naplnilo své ambice. Rival 3 si můžete v době psaní recenze zakoupit na CZC.cz za 1.099 Kč a zároveň k němu dostanete ještě QCK+ podložku s motivem Playerunknown’s Battlegrounds.
- Poměr výbavy a ceny
- Hezká inovace podsvícení
- Dobrý software a možnosti nastavení
- Slušný senzor, bez jitteru u běžně používaných CPI nastavení
- Postranní tlačítka pouze na jedné straně
- Bez pogumovaných úchytů
- CPU: AMD Ryzen 5 3600
- Základní deska: ASUS Prime X570-P
- Operační paměť: Patriot Viper 4 Blackout 2x8GB 3600 MHz
- SSD: Patriot Viper VPN100 512 GB
- Zdroj: Seasonic Focus Gold 750 W
- Case: NZXT H510 Elite